Aplikacje i programy wspomagające naukę języka obcego

W poprzednim artykule mówiliśmy o sposobach na pozbycie się strachu przed mówieniem – namawialiśmy was do otaczania się językiem, szukania możliwości słuchania i mówienia w języku, którego się uczymy. Niewątpliwie jednym z elementów wspomagających uczenie się jest korzystanie z nowych technologii – internetu, filmów na Youtube a także programów komputerowych czy aplikacji na smartfony. Jeśli skorzystamy chociaż z niektórych jako uzupełnienie kursu językowego to znacznie przybliżymy się do celu, którym jest w miarę biegła komunikacja. Spróbujmy przyjrzeć się niektórym z nich.

Internet daje olbrzymie możliwości do pogłębiania znajomości języka. Istnieje wiele bardzo ciekawych tematycznych kanałów na Youtube bezpośrednio związanych z nauczaniem i uczeniem się języka. Jest wielu pasjonatów, którzy za darmo gotowi są dzielić się swoją wiedzą i doświadczenie z osobami uczącymi się języków, filmy są posegregowane tematycznie, problemowo (kursy Business English) a także poziomami. Atutem jest możliwość zatrzymania w dowolnym momencie nagrania oraz włączenia lub wyłączenia napisów w języku obcym. Kanały można subskrybować i korzystać z nich w dowolnej chwili – np. zobaczcie kanał Rachel’s English (https://www.youtube.com/channel/UCvn_XCl_mgQmt3sD753zdJA) lub wpiszcie w wyszukiwarkę: „Learn English” czy „Learning English) – będzie z czego wybierać.

Bardzo ważną funkcjonalność, którą można znaleźć w internecie, a która ułatwia i przyspiesza naukę języka, jest niewątpliwie dostęp do słowników on-line. Google Translate to świetne, uczące się narzędzie ale tłumacząc należy zachować daleko idącą ostrożność – nie zawsze tłumaczenie, które oferują słownik uwzględnia kontekst kulturowy (dlatego automatycznie przetłumaczone strony mogą mieć większe lub mniejsze błędy– np. zdanie President Bush went to hide in the bush może zostać przetłumaczone Prezydent Krzak poszedł schować się do buszu – choć błędy tego typu są coraz rzadsze – jak wspomnieliśmy Google się szybko uczy). Program jest dostępny jako aplikacja na smatfon jako Tłumacz Google. Najlepiej jednak nauczyć się korzystać ze słowników, które są jednojęzyczne (np. angielsko-angielski) lub podają przykłady użycia szukanego słowa w różnych kontekstach (np. wordreference.com czy pl.pons.com).
Jednak najczęściej wykorzystywanym urządzeniem może być wasz smartfon – to ilość aplikacji jest olbrzymia – poniżej przedstawiamy najpopularniejsze (większość działa na platformie IOS i Android)

DUOLINGO – aplikacja stanowi świetne wspomaganie dla osób początkujących. Program jest bardzo przejrzysty, z intuicyjną nawigacją, bardzo pomocny dla osób, które chcą popracować na wymową. Krótkie lekcje podzielone są tematycznie. To ile czasu dziennie poświęca się na naukę – zależy już wyłącznie od nas. Aplikacja posiada ciekawy system motywacyjny oraz pozwala na rywalizację pomiędzy znajomymi. Duolingo jest całkowicie darmową aplikacją.

HELLO TALK – darmowa aplikacja przeznaczona dla osób znających podstawy języka, funkcjonująca na zasadzie portalu społecznościowego. Aplikacja daje możliwość rozmowy z ludźmi z całego świata, obcowania z żywym językiem – kontakt z native speakerami to wspaniałe ćwiczenie z komunikacji. Społeczność HelloTalk liczy ponad 10 milionów członków – jest więc z kim porozmawiać.

BUSUU – w wersji darmowej nauka polega na rozwiązywaniu interaktywnych ćwiczeń i quizów, lekcje podzielone są tematycznie, poznajesz więc słownictwo przydatne w konkretnych sytuacjach. Busuu oferuje też Travel Courses – zawierające przydatne słownictwo i informacje o kraju, który planujemy odwiedzić. Program działa na zasadzie portalu społecznościowego – korzystamy z wiedzy native speakerów ale sami możemy pomóc innym w nauce polskiego – społeczność BUSUU liczy ponad 40 mln zarejestrowanych użytkowników.

ENGLISH GRAMMAR – aplikacja w języku angielskim, z bardzo prostym interfejsem. Daje dostęp do testów gramatycznych, ćwiczeń z wymowy a także testów sprawdzających poziom.

Istnieje także wiele aplikacji, które mogą być wykorzystywane zarówno przez uczniów jak i nauczycieli jak np. Quizlet – aplikacja zarówno dostępna na telefon, jak i na komputer stacjonarny. W prosty i przejrzysty sposób umożliwia przygotowanie kart pracy, zadań domowych, quizów, testów i wielu innych materiałów. Przydatna przy nauce języka obcego, gdyż posiada opcję wymowy wyrazów. Nauczyciel po stworzeniu testu, czy przygotowaniu interaktywnych zadań, może udostępnić link do materiału dla ucznia.

Innym przykładem jest Kahoot – aplikacja która umożliwia (bezpłatnie, po zarejestrowaniu się) tworzenie quizów i ankiet, na które uczniowie mogą odpowiadać na dowolnym urządzeniu mającym przeglądarkę internetową. Uczniowie nie muszą zakładać kont, wystarczy wejść na stronę kahoot.it i wpisać udostępniony przez nauczyciela pin.
Quizy tworzymy za pomocą prostego narzędzia „przeciągnij i upuść” (przy użyciu dowolnego urządzenia). Mogą one zawierać wbudowane obrazy i wideo.
Uczniowie (liczba „graczy” jest nieograniczona) odpowiadają na pytania w czasie rzeczywistym poprzez łatwy w obsłudze interfejs, za pomocą dowolnego urządzenia. Możemy wprowadzić limit czasu na odpowiedź, dla każdego pytania (od 5 sekund do 2 minut).
Za prawidłowe odpowiedzi i utrzymanie się w limicie czasu mogą być przyznawane punkty. Wynik wyświetlany jest wtedy na ekranie głównym (nauczyciela).

Quizizz to darmowa platforma umożliwiająca tworzenie i przeprowadzanie quizów. Do zabawy wykorzystuje się podobnie jak w Kahoot urządzenia mobilne. Prosta obsługa, ciekawy interfejs, motywujące grafiki sprawiają, że quizy wywołują pozytywne reakcje i mnóstwo emocji.

Wybór jest olbrzymi – warto próbować różne aplikacje – pamiętajmy – im więcej czasu spędzicie z językiem ty szybciej osiągniecie zamierzony cel.

ZOSTAW KOMENTARZ