Boisz się mówić? Jak pozbyć się blokady w mówieniu

Jednym z głównych problemów na jakie napotykają osoby uczące się języków obcych jest strach przed mówieniem. W początkowych stadiach nauki spowodowane to może być małym zasobem słownictwa, ale często wraz ze wzrostem poziomu znajomości języka problem ten nie znika, a wręcz pogłębia się. Jak temu zaradzić?

Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska – zafiksowanie na poprawności gramatycznej wypowiedzi, obawa przed popełnieniem błędu i narażeniem się na śmieszność w grupie, perfekcjonizm, wspomniany wcześniej mały zasób słownictwa uniemożliwiający parafrazowanie a także typ osobowości słuchaczy – osoby nieśmiałe, introwertyczne mogą mieć większe problemy z wypowiadaniem się na forum klasy.

Skoro wiemy, że problem istnieje to postarajmy się poszukać możliwych sposobów jak temu zaradzić – przecież podstawową funkcją języka jest porozumiewanie się. Spróbujmy przeanalizować w jaki sposób nauczyliśmy się języka ojczystego. Przecież nikt nie prowadził z nami żadnych zajęć językowych czy ćwiczeń w parach, a każdy z nas posługuje się językiem biegle. Na początku oczywiście dźwięki które artykułowaliśmy nie przypominały żadnego zrozumiałego słowa – słuchaliśmy co do nas mówiono i staraliśmy się naśladować. Nasz mózg jest tak skonstruowany, że po jakimś czasie zaczynamy powtarzać słowa w odpowiednich kontekstach, żeby w końcu zacząć mówić poprawnie gramatycznie (mimo, że nikt nas zasad gramatyki nie uczył). Czyli musimy najpierw USŁYSZEĆ żeby potem NAŚLADOWAĆ. Jest to jedna z kluczowych zasad dla osób, które chcą wyeliminować blokadę przed mówieniem – należy otoczyć się językiem – słuchanie w oryginale audycji radiowych, audiobooków, nagrań z podręcznika, oglądanie wiadomości, filmów, programów telewizyjnych, czytanie czasopism, portali informacyjnych – im więcej tym lepiej. Oczywiście początkowo mało zrozumiemy ale jeśli dodamy do tego kolejną żelazną zasadę – SYSTEMATYCZNOŚĆ – to zrozumienie przyjdzie bardzo szybko. Starajmy się szukać kontaktu z żywym językiem, żeby móc naśladować czyli ćwiczyć to co usłyszeliśmy – może to być osoba, która tak jak my uczy się języka, lub znajomy na skypie. Pamiętajmy, że native speaker nigdy nie będzie się śmiał z naszych błędów językowych (które są nie uchronne) – będzie szczęśliwy, że podejmujemy wysiłek porozumienia się w jego języku. Zresztą – czy my śmiejemy się z obcokrajowców próbujących powiedzieć coś po polsku? Nigdy! Nie bójmy się też, że ktoś nas nie zrozumie – jeśli podobna sytuacja zdarzy się w języku ojczystym to nasz rozmówca poprosi o powtórzenie – język to komunikacja, więc bądźmy pewni że taka sama zasada obowiązuje w języku obcym, jeśli ktoś czego nie zrozumie to spyta o co nam chodzi – nawiąże komunikację.

Pamiętajmy, żeby nie dać się nabrać w zapewnienia o niezwykłej skuteczności rewelacyjnej nowatorskiej metody, która spowoduje, że język niejako sam wejdzie nam do głowy. Niestety – nic samo nie przychodzi i mimo, że nowe odkrycia w dziedzinie neurologii i neurodydaktyce pozwalają na opracowanie coraz efektywniejszych i skutecznych metod nauczania i uczenia się, to sam fakt zapisania się na kurs językowy to za mało – nie będziemy mieć efektów jeśli nie poświęcimy trochę czasu i wysiłku na naukę i ćwiczenia. Należy przy tym pamiętać, że PRAKTYKA CZYNI MISTRZA – nie wolno poddawać się jeżeli coś nam nie wychodzi – przy odpowiedniej ilości powtórzeń osiągniemy sukces. Słuchaj systematycznie z różnorodnych źródeł, staraj się powtarzać na głos, baw się językiem – nagrywaj swoje wypowiedzi, im więcej czasu spędzisz z językiem ty szybciej osiągniesz cel. Zrozum, że błędy które popełniasz nie dyskwalifikują cię – są częścią nauki, pozbądź się więc strachu przed ich popełnieniem, eliminacja błędów to droga do perfekcji, ale trzeba mieć co eliminować.

Łatwiej będzie „zmusić się” do pracy jeśli nasza MOTYWACJA będzie odpowiednio wysoka – powinniśmy być świadomi dlaczego chcemy nauczyć się języka, jaki jest najważniejszy powód, dla którego gotowi jesteśmy poświęcić czas i pieniądze, żeby nauczyć się języka – czy jest to praca za granicą, czy chęć swobodnego porozumiewania się w wakacje w miejscu które szczególnie lubimy a może pragniemy studiować za granicą? Znacznie łatwiej będzie odnieść sukces jeśli będziemy tego chcieć, a nie jeśli nas ktoś do tego zmusi.

Ucz się świadomie – język to bogata struktura z olbrzymią ilością słownictwa jednak nie musisz poznać wszystkich słówek. Średnio wykształcony człowiek korzysta na co dzień z około 1000 słów – to nie tak dużo, nieprawdaż? Ucz się tych zwrotów, które będziesz najczęściej wykorzystywał w komunikacji.

 

 

Brak komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ