Mity o nauce języków

Mity o nauce języków obcych – tych wymówek nie używaj!

Nauka języków obcych bywa ciężka. W efekcie wiele ludzi zniechęca się, używając wymówek, a część z nich nawet nie zaczyna nauki, ulegając mitom. Rozprawmy się z mitami raz na zawsze! Oto lista najpopularniejszych mitów o nauce języków obcych.

1. Jestem za stary na naukę
Prawda, ludzki mózg to rodzaj mięśnia, który z wiekiem może być mniej wydajny. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy mięsień można i trzeba ćwiczyć. Udowodniono naukowo, że nie istnieje coś takiego jak granica wieku, do którego można uczyć się języków obcych. To umiejętność, którą opanujesz w każdym wieku! Czasami po prostu wolniej lub mniej efektywnie, ale nie – nigdy nie jesteś za stary na naukę.

2. Nie wiem, jak się uczyć
Szkołę masz już dawno za sobą i nie wiesz, jak się uczyć? To nie oznacza, że nauka języka jest niemożliwa. Oznacza natomiast coś zupełnie innego – wcale nie chcesz się uczyć. Metody nauki języków można dziś liczyć w setkach tysięcy i gwarantuję, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Musisz tylko chcieć.

3. Nie muszę uczyć się gramatyki
Panuje mit o tym, że wystarczy znać słówka, aby się porozumieć. To po części prawda, ale… czy chcesz brzmieć jak kilkuletnie dziecko? Chyba nikt nie aspiruje do takiego poziomu w nauce języka obcego! Gramatyka jest niezbędna, żeby opanować język.

4. Tylko native speaker dobrze mnie nauczy
Nauka języka z native speakerem ma wiele zalet, ale niekoniecznie wiąże się z efektywnością. Dlaczego? Bycie dobrym nauczycielem to sztuka, na którą składają się lata praktyki i znajomość metodyki. Native speaker może znać swój język lepiej od niejednego lektora, ale przekazanie tej wiedzy to już inna bajka.

5. Nie mam talentu do angielskiego
Albo do hiszpańskiego, norweskiego lub każdego innego języka. Talent do nauki języków istnieje, ale ma go naprawdę niewiele osób. Zdecydowana większość przechodzi przez te same, żmudne etapy. Nie łudź się, że do nauki języka musisz mieć talent. To mit!

6. Im droższy kurs, tym więcej się nauczę
Cena kursu nie jest żadną gwarancją jakości. Dobra szkoła językowa może pochwalić się przede wszystkim pozytywnymi opiniami i renomą. Warto także sprawdzać opinie o poszczególnych lektorach. Pamiętaj, że dobre nie równa się wysokiej cenie, nie tylko w nauce języka obcego.

Mitów o nauce języków jest znacznie więcej, ale te pojawiają się najczęściej i zazwyczaj są po prostu wymówkami. Nie warto powielać nieprawdziwych informacji. Warto natomiast uczyć się języków – to zawsze wyjdzie na dobre!

ZOSTAW KOMENTARZ

Godziny pracy sekretariatu w lipcu
  • Poniedziałek: 08.00-18:00
  • Wtorek: 08.00-19.30